Hogyan számoljuk ki a megtérülést?
A napelemes rendszerekbe történő befektetésnél fontos figyelembe venni azok hatékonyságát. A befektetés megtérülése az egyik kulcsfontosságú tényező, amely nagy szerepet játszik a vásárlói döntéshozatalban. Fontos megjegyezni, hogy a napelemes rendszerek megtérülése nem azonnali, és a legtöbb ember csak egy idő után fogja látni hasznukat.
A megtérülés az az időszak, amely alatt a napelemes rendszerbe fektetett összeg megtérül az áramköltségek megtakarítása révén. Ezen időszak után Ön már keresni kezd rajta, mert a napenergia ingyenes és nincsenek többletköltségei.
A megtérülés kiszámításakor két fő változót veszünk figyelembe:
- Beruházás napelemes rendszerbe – a rendszer telepítésével és megvalósításával kapcsolatos költségek.
- Éves megtakarítás – az az összeg, amelyet a napelemes rendszernek köszönhetően megtakarít az áramköltségen.
Éves megtakarítás kiszámolása
Az éves megtakarítás előrejelzése nem könnyű, általában csak egy hozzávetőleges becslés. A napelemes rendszer által megtermelt energiát két kategóriába soroljuk aszerint, hogy azonnal felhasználjuk-e, vagy későbbre eltároljuk. A következő részben elmagyarázzuk, miért fontos e két változat között különbséget tenni.
Saját termelésű energia azonnal felhasználása
A hálózatra kapcsolt napelemes rendszer lehetővé teszi, hogy nappal a megtermelt áramot elfogyassza. A napfény intenzitásától és a napsugarak beesési szögétől függően a napelemek által termelt villamos energia a hálózati inverterbe kerül. Így két forgatókönyv fordulhat elő.
Alacsonyabb fogyasztás, mint amennyit a napelemes rendszer megtermel – többlet
Ha adott időszakban háztartási villamosenergia-fogyasztása kevesebb, mint amennyit a napelemes rendszere megtermel, akkor többlet keletkezik.
Például: Csak olyan kevésbé energiaigényes készülékek működnek a lakásban, mint a TV, laptop vagy LED-es világítás. A megtermelt villamos energia egy részét ezekhez az eszközökhöz használják fel, a fennmaradó fel nem használt részt pedig többletnek nevezzük.
Ez a többlet felhasználható például melegvíz, fűtéshez Kerberos készülékkel.
Magasabb fogyasztás, mint amennyit a napelemes rendszer megtermel – hiány
Ha az Ön otthonában az áramfogyasztás egy adott időszakban meghaladja azt a teljesítményt, amelyet a napelemes rendszere megtermel, akkor az összes megtermelt energiát elfogyasztja, a többit pedig az Ön áramszolgáltatója pótolja a hálózatról. Ebben az esetben nincs többlet.
Például: Működnek olyan készülékek, mint a hűtőszekrény, mosógép, mosogatógép, elektromos bojler vagy más energiaigényes berendezés. Vagy kedvezőtlen időjárási körülmények esetén – kevés napsütés, borús idő vagy éjszaka – ezeknek a tényezőknek a kombinációja.
Ha az áramfogyasztás 2 kW, és a panelek csak 1 kW-ot termelnek meg, a fennmaradó 1 kW-ot az energiaszolgáltató fedezi.
Így nem számíthatunk arra, hogy az összes megtermelt energiát azonnal felhasználjuk, mert a rendszer működése nem egyenletes, a napelemekből megtermelt áram mennyisége nem mindig egyforma. Emiatt vagy többlett vagy hiány keletkezik.
Celkovú spotrebu solárneho systému je potrebné rozdeliť na dve časti:
Azonnal, valós időben elfogyasztott energia. Minden háztartásnak más-más igénye van, az átlag szerint az azonnali fogyasztás is körülbelül 30-80%-ot tesz ki.
Energiu, ktorá sa v danom okamihu nespotrebuje, systém vracia späť do siete, čím sa dosahujú ďalšie úspory, pretože túto energiu preberá dodávateľ za 5 Ft/kWh.
Példa megtérülésre
Képzeljünk el egy háztartást kiépített 5,1 kW-os napelemesrendszerrel, évi 6100 kWh fogyasztással és 36 Ft/kWh tarifával, amit alapesetben az energiaszolgáltatónak fizetnek. Tételezzük fel, hogy a rendszer éves termelésének 40%-a azonnal elfogy, 60%-át pedig a hálózatba tápláljuk és a szolgáltató 5 Ft/kWh-t fizet érte , majd később a szolgáltatótól visszavásárolható 36 Ft/kWh-ért. Ez a bruttó elszámolás.
A rezsicsökkentett 36 Ft/kWh ár éves 2 523 kWh fogyasztásig érvényes, mely felett már 71 Ft/kWh az áram ára. Tehát 2 523 x 36 =88 305 és 3 577 x 71= 253 967. Így, jelen példában napelemes rendszer nélkül e háztartás éves áram kiadása = 88 305 Ft +253 967 Ft = 342 272 Ft
Az 5,1 kW-os on-grid rendszer éves villamosenergia-termelése 6100 kWh, melynek 40%-a, azaz 2 440 kWh azonnal elfogy, a fennmaradó 3 660 kWh pedig a hálózatba kerül, majd később elhasználódik.
Azonnali megtakarítás: 2 440 kWh × 36 Ft = 87 840 Ft. A hálózatba betáplált 3 660 kWh után pedig az új bruttó elszámolási rendszer szerint 5 Ft/kWh-t fizet a szolgáltató. Így 3 660kWh x 5 Ft = 18 300 FT
A hálózatból 3 660 kWh-t vásárolunk vissza: 3 660 kWh x 36 Ft = 131 760 Ft
Napelemes rendszerrel tehát az éves áram költség: 131 760 Ft – 18 300 Ft = 113 460 Ft
Napelemes rendszerrel spórolt összeg: 342 272 Ft – 113 460 Ft = 228 812 FT
Ha a napelemes rendszer 2 500 000 Ft-ba került, akkor a megtérülés: 2 500 000Ft / 228 812 FT= 10,9 év
A napelemes rendszerre ráfordított összeg a mai áram árak mellett tehát 10 év alatt megtérül. A villamosenergia-árak éves emelkedése miatt a tényleges megtérülés még rövidebb lesz.
Milyen tényezők befolyásolják a beruházás megtérülését?
1. A háztartási gépek fogyasztása
A napelemekbe való befektetés megtérülésének kiszámításakor több tényezőt is figyelembe kell venni, mint amennyit előszőr gondolhatnánk.
Az Ön általános megtakarítása nagymértékben függ attól, hogy mennyire hatékonyan használja fel otthonában az energiát. A cél az, hogy a napelemek által megtermelt energiát a helyszínen a lehető legnagyobb mértékben hasznosítsák, és minimálisra csökkentsék annak hálózatba küldését. Az azonnali fogyasztás és az energia hálózatba táplálása közötti arány háztartásonként eltér.
Természetesen nem mindig lehet egész nap otthon lenni, és a napsütéses órákban energiaigényes készülékeket működtetni.
Ilyen helyzetben segíthetnek a készülékek vezérlésére szolgáló intelligens eszközök, amelyek lehetővé teszik, hogy azok automatikusan bekapcsoljanak, amikor a legjobban süt a nap, és az energiatermelés a leghatékonyabb.

2. Az energia ára
A villamosenergia-piac folyamatosan ingadozó, az energiaárak várhatóan emelkedő trendje miatt a napelemekbe való befektetések megtérülése rövidebb lehet az eredetileg becsültnél. Ha eredetileg 10 éven belüli megtérülést vártunk, a jelenlegi energiaárak emelkedése mellett ez az időszak lényegesen rövidebb is lehet. Ha figyelembe vesszük a várhatóan magasabb kWh-árakat, amelyek évről évre emelkednek, a befektetés megtérülése jelentősen megváltozhat.
A napelemes rendszer telepítése után általában több évbe telik, amíg a befektetés megtakarítás formájában megtérül. Minden év jelentős anyagi haszonnal jár. Az elektromos áram árának emelkedésével nő a megtakarítása, ami tovább csökkenti a megtérülési időt. A napelem panelek és az inverter hosszú élettartama miatt a napelemes rendszer hálózatra csatlakoztatása ideális választás megtakarításhoz.

3. Hálózatba táplált felesleg visszavásárlása
Az előző esetben azt feltételeztük, hogy a napelemek által megtermelt többletenergiát a hálózatba tápláljuk, majd vissza vásároljuk amikor több energiára van szükségünk mint amennyit a paneljeink megtermelnek. A felesleges energia azonban más módon is felhasználható – például víz melegítésére. Ily módon a felesleges energiát az elektromos kazánhoz irányíthatja, ami javítja a napelemes rendszer általános kihasználását és csökkenti az energiapazarlást.

4. Napelemes rendszer és kivitelező kiválasztása
A megfelelő napelemes rendszer és kivitelező cég kiválasztása jelenti befektetésének legfontosabb részét. Ha tétovázik, hogy melyik rendszer a legmegfelelőbb az Ön számára, ne habozzon kapcsolatba lépni velünk. Több mint 11 éves, folyamatosan bővülő tapasztalattal, örömmel állunk rendelkezésére. Mindig igyekszünk azt a megoldást kiválasztani, amely a legjobban megfelel az Ön éves fogyasztásának és elvárásainak.

Milyen a megtérülése a hibrid- és a szigetrendszereknek?
A hibrid rendszerek a klasszikus hálózati (on-grid) rendszerekhez hasonlóan működnek, de fizikai akkumulátort is tartalmaznak. Ebben az esetben a felesleges energiát erre az akkumulátorra irányítják, ami lehetővé teszi a tárolt energia felhasználását akkor, amikor a napelemes rendszer nem termel (pl.: éjszaka). A megtérülési idő azonban hosszabb, mert a hibrid rendszerbe való kezdeti beruházás lényegesen magasabb, elsősorban az akkumulátor költsége miatt.
A szigetrendszereket (off-grid) úgy tervezték, hogy olyan területeken termeljenek villamos energiát, ahol villamosenergia-hálózat nem áll rendelkezésre. Ezek a rendszerek kizárólag az akkumulátorra, mint fő áramforrásra támaszkodnak, ami még magasabb beruházási költségeket jelent. Az off-grid rendszer fő célja nem elsősorban a költségmegtakarítás, hanem az elektromos áramhoz való hozzáférés biztosítása olyan helyeken, ahol nincs más lehetőség. A szigetrendszerek esetében nem a megtérülés lehet a fő befektetési ok, mivel ezt nehezebb pontosan számszerűsíteni.
A napelem, mint befektetési lehetőség
Ahogy már említettük, az emelkedő villamosenergia-árak vonzó befektetéssé teszik a napelem rendszereket, amelyek akár évi 15%-os megtérülést is hozhatnak, különösen egy hálózatra kapcsolt rendszer esetén.
Ha nincs lehetősége egyszerre befektetni egy napelemes rendszerbe, akkor különféle pénzügyi termékeken keresztül kínálunk finanszírozási lehetőséget.
Például, ha egy 9%-os kamatozású hitelből finanszíroz egy napelemes rendszert, akkor is 6% körüli nettó hozamot kaphat évente. Ilyen hozam a hagyományos befektetési alapokban, értékpapírokban vagy megtakarítási számlán nehezen érhető el.